niedziela, 1 czerwca 2014

Top 10: najbardziej znaczące książki mojego blogowego życia

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. [źródło: KREATYWA]

Kiedyś, raz czy dwa, brałam udział w tej zabawie, a potem jakoś tak się stało, że zaprzestałam. Jednak podoba mi się ona na tyle, że chciałabym regularnie w każdą niedzielę pisać o moich dziesięciu książkowych wyborach w danej kategorii.


Dziś przyszła pora na 10 książek, które wywołały u mnie najsilniejsze emocje podczas lektury już w trakcie blogowania. Dlatego będę musiała chwilę pomyśleć, bo mogłabym podać kilka przykładów z "życia przed blogowaniem", o których na pewno wspominałam wiele razy. Kolejność jest oczywiście przypadkowa.Pierwsze trzy książki to oczywiście Dary Anioła Cassandry Clare. Podczas ich lektury miałam wypieki na twarzy, robiło mi się gorąco i nie mogłam przestać ich czytać! Nie czytałam jeszcze kolejnych tomów, ale te trzy są zdecydowanie godne przeczytania!

Magiczna gondola - rewelacyjna powieść, dosłownie nie mogłam się od niej oderwać. Pełna tajemnic, miłości, przepiękne opisy Wenecji sprzed kilku wieków oraz rzeczywistość sprzed wieków z perspektywy współczesnej nastolatki - wszystko to daje bardzo ciekawe połączenie.

Geneza - nie spodziewałam się, że ta książka aż tak mi się spodoba! Podczas lektury towarzyszyły mi podobne emocje jak w przypadku Darów Anioła. To opowieść o nastolatce - obiekcie badań medycznych, która powoli odkrywa kim tak naprawdę jest. Daje do zrozumienia, że nie zawsze ludzie z naszego otoczenia są nam przychylni i że warto czasem zastanowić się, czy nasi przyjaciele są nimi naprawdę.Ogień - uwielbiam w niej to, że pomimo mnóstwa bohaterek, narracji z perspektywy wielu osób, każda z nich staje się czytelnikowi bliska. Powieść ta nie jest jedynie książką o magii i dziwnych istotach czających się tuż za rogiem, ale posiada wiele wątków obyczajowych. Moim zdaniem to bardzo oryginalne połączenie. I co najważniejsze - elementy tych gatunków w ogóle się ze sobą nie gryzą!Kwiaty na poddaszu - moja ulubiona część z tej serii. Podczas lektury czułam ogromną wściekłość na matkę i babkę dzieci, a także bezsilność, niemoc i współczucie. To, co spotkało Cathy, Chrisa, Corego i Carrie jest straszne i niewyobrażalne. Do dziś, gdy tylko przypomnę sobie tę książkę, towarzyszą mi te emocje. Dodatkowo napisana została pięknym językiem.
Gwiazd naszych wina - nikt nie zliczy, ile łez wylałam podczas lektury tej książki! Na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę... Chciałabym spotkać kiedyś taką osobę jak Augustus, bo taki przyjaciel to jedna z najlepszych rzeczy, jaka może nam się w życiu przytrafić. Nie takiego zakończenia się spodziewałam, wmurowało mnie ono w podłogę i przez kilka następnych dni ta historia siedziała mi w głowie, zresztą do tej pory często ją wspominam.Magiczne lata - przepiękna, wyjątkowa historia. Mimo iż jej bohaterem jest dziecko, opowiadana jest ona z perspektywy dorosłego mężczyzny. To powieść fantastyczna, obyczajowa, kryminał i baśń w jednym. Najfajniejsze jest w niej to, że świetna jest dla czytelników w każdym wieku, bo każdy odnajdzie w niej coś innego.Igrzyska śmierci - tej książki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zachwycił mnie przede wszystkim opis areny, właściwie zmagań Katniss już podczas Głodowych Igrzysk. Brawa dla autorki za wyobraźnię.

To wszystko na dziś, życzę i Wam i sobie samej poznania w swoim życiu wielu tak wyjątkowych książek, jakimi są dla mnie te, o których dzisiaj pisałam.

* Wszystkie zdjęcia pochodzą z Google Grafika

7 komentarzy:

 1. "Igrzyska" i "Gwiazd naszych wina" czytałam ;) Ale nie wiem czy wybrałabym je do takiego zestawienia...

  OdpowiedzUsuń
 2. "Igrzyska" i 3 pierwsze części Darów Anioła również czytałam i są rewelacyjne ♥
  A na "GNW" mam ochotę od dobrych kilku miesięcy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tylko "Igrzyska .." może i na inne twoje typy kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie stanowczo na pierwszym miejscu Igrzyska Śmierci :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamieniłbym ,,Kwiaty na poddaszu'' na jakieś wyższe miejsce ;)

  OdpowiedzUsuń