środa, 11 lipca 2012

John Flanagan - Królowie Clonmelu

Autor: John Flanagan
Tytuł: Królowie Clonmelu
Seria: Zwiadowcy tom 8
Oryginalny tytuł: Rangers Apprentice: The Kings of Clonmel
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 472
Rok wydania: 2011

W kolejnej części przygód młodego zwiadowcy Willa Treatego wiele się dzieje. W miejscu nieznanym dla zwykłych ludzi odbywa się doroczny Zlot Zwiadowców. Jednak po raz pierwszy nie pojawia się na nim Halt. Dlaczego? Tu rozpoczyna się kolejna misja przyjaciół - Willa, Halta i Horace'a. W Hibernii, miejscu położonym na zachód od królestwa Araluen, powstaje, a raczej odradza się po wielu latach, sekta Odszczepieńców, którzy mają naprawdę szlachetny cel. Pomagają w imieniu boga Alsejasza mieszkańcom królestw w pozbyciu się bandytów napadających na ich miejscowości. W zamian nie żądają wiary w tego boga, jedynie złota, gdyż inna nazwa Alsejasza to Bóg Złota. Jest to trochę podejrzane, nieprawdaż? Prawda jest taka, że człowiek, który uważa się za proroka - Tennyson - to w rzeczywistości zwykły oszust, który zdobywszy wszystkie kosztowności z danej miejscowości wraz ze swoimi współpracownikami przechodzi w kolejne miejsce i wszystko zaczyna się od początku. Jest on oczywiście w zmowie z bandytami, którzy rabują wsie i miasta.

Co do tego mają obywatele Araluenu? Boją się, że po zajęciu ostatniego królestwa, Clonmelu, Tennyson i jego ludzie ruszą w kierunku ich ojczyzny. Bohaterowie wyruszają więc do Clonmelu, aby pozbyć się Odszczepieńców. Nie jest to jednak łatwe, gdyż zdobyli oni wielu wyznawców, którzy nie mając dowodu na niecne plany "proroka" dalej będą uparcie iść za nim.
Jest to bardzo niebezpieczny człowiek, ponieważ kiedy opanuje Clonmel, słaby król państwa stanie się tylko marionetką w rękach Tennysona, który zdobędzie władzę w kolejnym kraju.

W ósmej księdze Zwiadowców możemy też poznać wiele tajemnic z życia Halta. Dowiadujemy się kim tak naprawdę jest i co robił w przeszłości. W końcu, po długim oczekiwaniu uparty, niedostępny Halt otwiera się. Myślę, że prawda zaskoczy wszystkich czytelników, tak jak zaskoczyła mnie.

Jeżeli chodzi o Willa to zmienia się jego "miejsce pracy". Gdzie teraz będzie mieszkał chłopak? O życiu miłosnym nie dowiadujemy się niczego ciekawego, zwiadowca raz spotyka się z Alyss i tyle, ten wątek na razie nie został rozwinięty.

Moim zdaniem ta część była słabsza od poprzednich. Pierwszą połowę czytałam bardzo długo, trochę mnie nudziła; może dlatego, że nie miałam głowy do czytania. Na początku zbyt często powtarzano, że Will to niezwyciężony bohater. W tym przypadku spełniło się powiedzenie "co za dużo to niezdrowo".

Jednak moje ogólne wrażenie było bardzo pozytywne, nie zabrakło tu niespodziewanych zwrotów akcji oraz humoru i komicznych sytuacji, często się uśmiałam. Moją ulubioną sceną było golenie Halta za pomocą herbaty i sadzy.

Nie mogę zapomnieć o Tennysonie, jest to prawdziwy czarny charakter, który nie posiada ani jednej pozytywnej cechy. Za maską osoby pobożnej, uczciwej i dobrej kryje się nikczemnik, oszust i morderca. Nie zawaha się zrobić czegoś bardzo złego, aby tylko osiągnąć swój cel. Przyznam, że kojarzy mi się on ze Świętoszkiem.

Nie chcę rozpisywać się o innych bohaterach, gdyż robiłam to poprzednio i moje zdanie nie zmieniło się - bardzo bardzo lubię Willa, Halta i pozostałych.

Część ósma i dziewiąta opowiadają o jednej przygodzie, podobnie jak części piąta i szósta. Z chęcią przeczytam kolejną, aby dowiedzieć się, jak się to wszystko zakończyło.
Ocena 9/10

Seria "Zwiadowcy":
1. Ruiny Gorlanu
2. Płonący most
3. Ziemia skuta lodem
4. Bitwa o Skandię
5. Czarnoksiężnik z Północy
6. Oblężenie Macindaw---> RECENZJA
7. Okup za Eraka ---> RECENZJA
8. Królowie Clonmelu
9. Halt w niebezpieczeństwie
10. Cesarz Nihon-Ja
11. Zaginione historie - uzupełnienie wydarzeń z poprzednich części

4 komentarze:

 1. nie czytałam jeszcze żadnej części z tej serii, więc wiadomo - pass :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaa Cie jaka seria :D nie czytałam, może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za mną już pierwsze trzy części i wkrótce zabiorę się za kolejną. Świetna seria.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjna, bardzą ją lubię, syn również.Nie mamy jeszcze dwóch ostatnich tomów ale mam nadzieję że szybko to naprawimy.

  OdpowiedzUsuń