czwartek, 9 lutego 2012

John Flanagan - Okup za Eraka

Autor: John Flanagan
Tytuł: Okup za Eraka
Seria: Zwiadowcy tom 7
Oryginalny tytuł: Rangers Apprentice. Erak's Ransom
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 472


Kolejną część Zwiadowców mam już (niestety) za sobą. W tej części opisana jest historia, z czasów gdy Will był jeszcze uczniem Halta (gdyż akcja 5 i 6 części dzieje się, gdy już był pełnoprawnym zwiadowcą - dla tych, co nie wiedzą). Przed przeczytaniem tej książki myślałam, że będzie to jej minus, że takie przeskakiwanie w czasie akcji będzie ciężkie do przyswojenia, ale na szczęście tak nie było, od pierwszej strony przyzwyczaiłam się do tego.

Okup za Eraka - myślę, że tytuł mówi wszystko. Erak, oberjarl Skandii (czyli osoba stojąca na czele państwa), został porwany przez Arydów. Król Araluenu postanawia pomóc przyjacielowi i decyduje się wpłacić za niego okup. Jednak ktoś z rodziny królewskiej musi być przy przekazaniu okupu i uwolnieniu Eraka. Wybiera się tam córka króla - Cassandra. Razem z nią wyruszają inni bohaterowie spotykani w poprzednich częściach. Po dotarciu do Arydii dochodzi do pewnych komplikacji i tu zaczyna się przygoda.
Warto przeczytać tę część z różnych powodów, między innymi dowiadujemy się skąd wziął się przydomek Willa - Treaty. W życiu Halta dochodzi do pewnych zmian, podejmuje decyzję której nigdy bym się po nim nie spodziewała. Nie będę zdradzać takich szczegółów - przekonajcie się sami.

Jak i w poprzednich częściach, tak i w tej utrzymany jest wysoki poziom, nie można się nudzić, ciągle coś się dzieje. Można się pośmiać, często zdarzają się jakieś komiczne sytuacje, głównie dotyczące Horace'a.
Nie mam tej książce nic do zarzucenia, posiada same zalety. Jest jedną z moich ulubionych książek (jak i pozostałe części) i myślę, że to się już nie zmieni. Polecam ją wszystkim, myślę, że jest dobra dla osób w każdym wieku, można się przy niej nieźle zabawić. Tylko uwaga: ja nie mogłam się od niej oderwać, więc zarezerwujcie sobie ciepły koc i trochę wolnego. Poluję już w bibliotece na 8 część, więc mam nadzieję, że niedługo będę mogła coś o niej napisać.

Ocena: 10+/10

Seria Zwiadowcy:
1. Ruiny Gorlanu
2. Płonący most
3. Ziemia skuta lodem
4. Bitwa o Skandię
5. Czarnoksiężnik z Północy
6. Oblężenie Macindaw RECENZJA
7. Okup za Eraka
8. Królowie Clonmelu ---> RECENZJA
9. Halt w niebezpieczeństwie
10. Cesarz Nihon-Ja
11. Zaginione opowieści (?)

10 komentarzy:

 1. Czytałam pierwszą część tej serii jednak w ogóle nie przypadła mi ona do gustu. Jak na razie nie mam zamiaru czytać kolejnych części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to szkoda, bo naprawdę fajne... Ale o gustach się nie dyskutuje :D

   Usuń
 2. Zazdroszczę, że masz już tyle części za sobą (chociaż z drugiej strony to ja mam przewagę, bo będę po raz pierwszy przeżywała to wszystko:). Ja jak na razie stanęłam na piątej, jednak na pewno sięgnę po kolejne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też trochę Ci zazdroszczę, bo zawsze trochę mi smutno, że już zbliżam się coraz bardziej do końca :)

   Usuń
 3. Ostatnio oddałam do biblioteki 1 i 2 część bo nie mam czasu na czytanie. Ale kiedyś przeczytam tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też niestety często oddaję jakieś książki, bo nie nadążam czytać:D Ale postanowiłam, że TĘ muszę i już :D

   Usuń
  2. Ja załamałam swoje zasady i przeczytałam Czerwień rubinu i Żelaznego króla, więc.. :D

   Usuń
 4. Czytałam dopiero dwie części Zwiadowców, ale uwielbiam tą książkę, a w szczególności Halta ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też go bardzo lubię:) Zresztą większość bohaterów jest "do lubienia":)

   Usuń
 5. Nie wiem, jak to się stało, że nie słyszałam o tej książce i poprzednich częściach! Chyba muszę nadrobić, skoro jest taka świetna:)

  OdpowiedzUsuń