piątek, 3 sierpnia 2012

Nicholas Sparks - Pamiętnik

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: Pamiętnik
Oryginalny tytuł: The Notebook
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 254
Rok wydania: 1997/2011

Nicholas Sparks to pisarz, który znany jest wszystkim. Jego książki są rozchwytywane przez czytelników, a w moich bibliotekach praktycznie nieosiągalne. Na podstawie większości z nich powstały filmy, które są hitami. Postanowiłam sama przekonać się, czy naprawdę jest to tak fenomenalny autor i sięgnęłam po jego debiut czyli Pamiętnik.

             Jedna z najpiękniejszych powieści o miłości ostatniego dwudziestolecia!

Noah Calhoun, schorowany osiemdziesięciolatek razem z chorą na Alzheimera żoną mieszka w domu opieki, gdzie przeżywają ostatnie dni swojego życia. Czyta jej przepiękną historię o cudownej miłości, która zdarza się raz na tysiąc lat. Jej bohaterami są młodzi ludzie, którzy poznali się w latach trzydziestych XX wieku jako nastolatkowie i zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Wspólnie, mimo protestów rodziców dziewczyny, która pochodziła z wyższych sfer, spędzili najwspanialsze lato w swoim życiu. Jednak wkrótce dziewczyna wyjeżdża z miasta i pozornie wszystko się kończy. Czy była to tylko wakacyjna miłość? Nie, ich uczucie przetrwało czternaście lat rozłąki, podczas których chłopak pisał listy, na które niestety nie otrzymał odpowiedzi.

Po czternastu latach znów się spotykają, kiedy młoda kobieta przyjeżdża do miasta w którym mieszka jej pierwsza miłość. Oboje mają za sobą wiele doświadczeń, które ukształtowały ich charaktery. Ale w środku są nadal tymi samymi ludźmi co kilkanaście lat wcześniej. Jak potoczy się ich historia? Czy uczucie odżyje? Czy może kobieta wyjdzie za mąż za przystojnego prawnika?

Oczywiście tajemnicą nie jest to, że młodymi bohaterami opowieści są, teraz już, ci starzy ludzie czyli Noah i Allie. Od początku czytelnik wie, że chodzi właśnie o nich.

Jak wiemy, Alzheimer polega na tym, że chory wszystko zapomina. Tak też było w przypadku Allie i Noah czytał jej ich wspólne losy.

Główni bohaterowie ukazani są jako chodzące ideały. Nie mają żadnych wad, za to wiele wiele różnych pasji, dzięki którym nigdy się nie nudzą. Ich miłość też jest unikatowa. Myślę, że zostało to zrobione specjalnie, żeby właśnie pokazać miłość bez żadnych zgrzytów. Taką, na którą czeka każdy z nas.

Bardzo podobało mi się, jak Noah opisywał Allie. Dzięki temu, że kochał poezję, tworzył takie zobrazowanie ukochanej, jakie każda kobieta chciałaby usłyszeć.

    "Kiedy patrzę na Ciebie, najmilsza, rano, nim weźmiesz prysznic, albo w pracowni, gdzie uwijasz się umazana farbą,  z brudnymi włosami i zmęczonymi oczami, wiem z całą pewnością, że jesteś najpiękniejszą kobietą na świecie."


Powieść ta zmusza do refleksji nad własym życiem. Czy żyję tak, jak zawsze chciałam? Czy jestem szczęśliwa? Czy spełniam swoje marzenia? Te i inne pytania możemy sobie zadać po lekturze.

Zakończenie dla mnie dosyć nietypowe, bo nie jest tak do końca jasne. Trzeba domyślić się co znaczą słowa wypowiadane przez bohaterów. ja wysnułam własną teorię, ale nie wiem, czy jest ona dobra, a poza tym nie chcę zdradzać zakończenia, więc nie będę jej przedstawiać. 

Przyznam, że pod koniec wielokrotnie się popłakałam, stety albo niestety przy wzruszających książkach czy filmach ciągle mi się to zdarza. Teraz mam zamiar obejrzeć film, o którym słyszałam same dobre rzeczy, a nawet to, że jest lepszy od książki. 

Kontynuacją "Pamiętnika" jest książka "Ślub".

Ocena: 4/5, 8/10

14 komentarzy:

 1. Słyszałam wiele dobrego o tej książce, więc koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam ekranizację wielokrotnie i uwielbiam ten film. Zawsze doprowadza mnie do łez. Noah to jeden z moich ulubionych bohaterów EVER, ideał :3 Za to książki nie czytałam i na pewno w przeciągu najbliższych lat nie będę. Słyszę same złe bądź średnie opinie nt. tej pozycji i nie chcę tracić na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pisałam, słyszałam, że film jest o wiele lepszy od książki, dlatego chciałam ją najpierw przeczytać;)

   Usuń
 3. czytałam dwie inne książki Sparksa
  po tę z pewnością sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę umieścić na liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od dawna przymierzam się do twórczości tego pana także mam nadzieję, że już niebawem:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę musiała sięgnąć po tą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach książki tego pana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym chciała przeczytać inne jego powieści:)

   Usuń
 8. Jeszcze nie miałam przyjemności zapoznać się z twórczością Nicholasa Sparksa, ale w niedalekiej przyszłości na pewno to zrobię, być może i z tą pozycją. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Film bardzo mi się podobał, więc ksiązkę muszę przeczytać ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja wciąż nie zapoznałam się z żadną powieścią Sparksa, lecz po tak pozytywnych opiniach jestem wręcz zmuszona nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń