wtorek, 7 sierpnia 2012

Gwen Hayes - Strąceni

Autor: Gwen Hayes
Tytuł: Strąceni
Seria: Strąceni tom 1
Oryginalny tytuł: Falling Under
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 318
Rok wydania: 2011

"Strąceni" to kolejna powieść z gatunku romansu paranormalnego. Jej bohaterką jest Theia - siedemnastolatka, która jest bardzo bogata, mieszka w wielkim domu i z pozoru nic do szczęścia jej nie brakuje. Niestety, jej ojciec ma dosyć rygorystyczne metody wychowywania córki, które ją ograniczają. Bowiem musi być ona taka jak on czyli kierować się rozsądkiem, być poważną, nie wolno jej ubierać się w to co chce, garderobę dobiera jej stylista, nie może chodzić na imprezy... Jednym słowem jest niewolnicą w swoim domu, nie ma wolności, która każdemu jest potrzebna.

Pewnej nocy, kiedy zagrzebana pod kołdrą czyta ebooka, zauważa coś bardzo dziwnego. Z nieba spada płonący chłopak. Czy był to sen czy działo się to naprawdę? Wybiegła na zewnątrz i zobaczyła, jak się dosłownie pali i zmienia w garstkę prochu.

Myśląc, że to sen Theia rano rozpoczyna normalny dzień. Ma dwie oddane przyjaciółki, które weszłyby za nią w ogień: Ame i Donny. Pomagają jej wymknąć się czasem spod ręki ojca. Dziewczyny dowiadują się, że do ich szkoły będzie uczęszczał nowy uczeń. Ich życie dalej biegnie swoim torem.

Jednak kolejnej nocy Theia ma bardzo dziwny sen. Spotyka tam dziwnie ubranego chłopaka, z którym przeprowadza rozmowę. Następnego dnia okazuje się, że nowym uczniem jest chłopak ze snów - Haden. Każdej nocy spotykają się we śnie, jednak nie mogą się dotknąć. Dlaczego? Kim jest tajemniczy nieznajomy?

Jak to oczywiście bywa w tego rodzaju książkach bohaterowie zakochują się w sobie, jednak nie mogą być razem, gdyż żyją w zupełnie innych światach. Na dodatek Haden raz przyciąga a raz odpycha Theię. Jest to źródłem wielu konfliktów między nimi.

"Niećwiczone, anemiczne serce było moim najwątlejszym mięśniem. Nagle zrozumiałam, że jakimś cudem nadal bije. I jest pełne uczuć. Tak pełne, jakby miała wybuchnąć świetlistym strumieniem i oblać mnie promiennym blaskiem. haden oczarował mnie i życie nabrało kolorów. Jego uśmiech sprawiał, że więzy pętające moją duszę się rwały"

Cała fabuła powieści kręci się wokół uczucia głównych bohaterów. Po pewnym czasie może się to trochę znudzić, ale tłumaczyłam to sobie, że wybrałam książkę, która z założenia ma właśnie o tym mówić.
Akcja była wartka, ciągle coś się działo. Czytając tę książkę nie można się nudzić, bo zaraz na następnej stronie może się wydarzyć coś, co całkowicie zmieni sytuację.

Narratorami są Theia i Haden: podobało mi się to, bo dzięki temu można poznać uczucia dwóch stron, a nie tylko dziewczyny, jak to zwykle bywa.

Postacie są barwnie scharakteryzowane, każdy bohater ma swoje cechy, które go wyróżniają np. Mike, który nic się nie odzywał i ciągle tylko myślał o jedzeniu, Varnie, który przebierał się za kobietę czy Donny, która z pozoru była pustą lalą, ale przy bliższym poznaniu okazywała się dobrym druhem.

Trochę denerwowało mnie to, że Theia tak wszystko przeżywa. Przy każdym stresie czy sytuacji, która powodowała strach stwierdzała, że podnoszą się jej włoski na karku. Podnosiły się jej chyba z piętnaście razy. Dziwne też było to, że przez cały czas mówiła, jak kocha skrzypce, a potem nagle je rzuciła i twierdziła, że są nudne. Przecież jeżeli mamy jakąś pasję, to tak z dnia na dzień nie zmieniamy zdania.
Dziewczynie towarzyszy też wewnętrzna przemiana, która sprawia, że staje się ona bardziej samodzielna, sama podejmuje więcej decyzji.

Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu stronach naprawdę wciągała. W tym miesiącu wychodzi druga część serii, którą na pewno przeczytam.

Ocena: 4/5, 8/10

Seria "Strąceni":
1. Strąceni
2. Śniąc na jawie

Na koniec mam jeszcze pytanie, może wyda się dziwne, ale cóż... Jak ustawić godzinę na blogu, żeby była taka, jak trzeba cały czas, a nie w innej strefie czasowej i żeby się nie przestawiała?

20 komentarzy:

 1. Coraz częściej czytam o tej książce i w końcu chyba ją kupię, bo dłużej nie wytrzymam :P

  Uch, myślałam że tylko ja mam ten godzinowy problem! :/

  OdpowiedzUsuń
 2. przyjrzę się bliżej tej książce :)
  co do pytania:

  Projekt - > Ustawienia -> Język i formatowanie -> Strefa czasowa -> wybierz GMT +01:00 Warszawa -> zapisz zmiany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chociaż u siebie też zauważyłam, że godzina lubi skakać, czego nie rozumiem zupełnie :/ wina bloggera już samego widocznie

   Usuń
  2. Dziękuję Ci!!! Rozwiązałaś problem, z którym zmagam się już od długiego czasu. A okazało się to takie proste;)

   Usuń
 3. ciekawa recenzja, może kiedyś przeczytam ;)
  zapraszam do mnie :
  ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka bardzo mi się pododbała i choć czytałam ją już trochę dawno nadal ją miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam w planach, aczkolwiek do jej przeczytania jakoś specjalnie mi nie śpieszno ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Strąceni" podobali mi się, ale szału z tą książką nie było i się potem za nią wymieniłam, choć chętnie przeczytałabym drugą część :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chciałabym przeczytać drugą część;)

   Usuń
 7. Muszę ściągnąć wreszcie tę książkę z półki na której zbiera kurz od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka jest bardzo ciekawa i miło ją wspominam :) Fajnie, ze Ci się spodobała ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele osób polecało mi tą książkę, więc muszę chyba się za nią porozglądać:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam dużo pozytywnych opinii na temat tej książki. Przy najbliższej okazji na pewno przeczytam. ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. Odebrałam tę książkę trochę gorzej niż Ty, w sumie chyba za dużo się po niej spodziewałam. ;) Mimo wszystko chętnie zapoznam się z kontynuacją.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam i ogólnie mi się podobała, jednak wątpię bym miała do niej wracać, ot zwykła przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i bardzo mi się podobała ;-) Pozdrawiam i dodaję do obserwowanych!

  OdpowiedzUsuń
 14. czas znajdziesz w zakładce Ustawienia --> Formatowanie --> Strefa czasowa i wybierz Warszawę :)

  OdpowiedzUsuń