piątek, 27 grudnia 2013

Nicholas Sparks - List w butelce

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: List w butelce
Oryginalny tytuł: Message in a bottle
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 327
Rok wydania: 2008

Nicholas Sparks to współczesny pisarz amerykański, którego książki ukazały się w 33 językach, w łącznym nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy. Serca czytelników podbił swoją pierwszą powieścią Pamiętnik. Kolejne plasowały się przez wiele miesięcy w czołówce światowych rankingów sprzedaży. Po twórczość Sparksa sięgają również twórcy filmowi. Wiele jego powieści doczekało się już ekranizacji.

Theresa Osborne to trzydziestosześcioletnia kobieta po przejściach. Kilka lat wcześniej rozwiodła się z mężem, który nie dotrzymywał wierności małżeńskiej. Teraz samodzielnie wychowuje dwunastoletniego syna Kevina, ma dobrze płatną pracę w gazecie, prowadzi nawet własną kolumnę z poradami i wydaje się, że po bolesnych wydarzeniach z przeszłości nie został nawet ślad. Nic bardziej mylnego. Kobieta jest bardzo samotna, brakuje jej miłości mężczyzny, poczucia bezpieczeństwa. Żyje w ciągłym biegu, bez chwili dla siebie, poświęcając się całkowicie synowi i pracy.

Za namową redaktor naczelnej gazety, a jednocześnie najlepszej przyjaciółki, Theresa postanawia skorzystać z urlopu, gdy Kevin spędza czas wolny z ojcem. Kobieta wybiera się do Cape Cod, gdzie może w spokoju odpocząć od życiowej bieganiny, wyciszyć się, poczytać, porozmyślać, pospacerować... Właśnie podczas jednego ze spacerów odkrywa coś wystającego z ziemi. To butelka, niezauważona przez nikogo, wydaje się wręcz, że czeka specjalnie na nią. W środku znajduje się przepełniony miłością, tęsknotą i bólem list mężczyzny do zmarłej żony. Theresa, zafascynowana i zauroczona tajemniczym autorem, odnajduje dwa kolejne listy dzięki kontaktom w pracy i po namowach przyjaciółki wyrusza na poszukiwania nieznajomego.

"Gdyby każdy, kto uważał, że mu się nie uda, nawet nie spróbował, to gdzie bylibyśmy dzisiaj?"

Jak się pewnie domyślacie, odnajduje Garretta, spotyka się z nim i zakochuje. Łączy ich ponadczasowe, nieziemskie uczucie, duchowe połączenie. Postanawiają spróbować bycia ze sobą. Nie wszystko układa się kolorowo. Problemem jest przede wszystkim odległość dzieląca kochanków - z Bostonu do Karoliny Północnej trzeba przebyć wiele mil. Czy ich miłość wytrzyma próbę czasu? Jak potoczy się ich znajomość?

List w butelce to druga książka Sparksa, jaką miałam okazję przeczytać. Poprzednią był jego debiut, czyli Pamiętnik. Po raz kolejny da się zauważyć niezwykły klimat, atmosferę, w jaką wprowadza nas autor. Myślę, że wierzy on w miłość nieśmiertelną, taką do końca świata, której nie może przerwać nawet śmierć. Te dwie książki, o których wspomniałam są do siebie bardzo podobne, dlatego nie sposób ich nie porównywać.

Powieść porusza problem miłości na odległość, bohaterów dzieli wiele kilometrów i zastanawiałam się, jak silne jest uczucie Theresy i Garretta, aby przetrwać próbę czasu. Które z nich porzuci swoje dotychczasowe życie i przeniesie się można by powiedzieć na drugi koniec świata?

" - Gdzie jesteś?
   - Siedzę na ganku i patrze, jak słońce wschodzi.
   - Jest pięknie?
   - Zawsze jest pięknie, ale dzisiejszego ranka nie sprawia mi to takiej radości jak zwykle.
   - Dlaczego?
   - Ponieważ nie ma cię przy mnie, by dzielić tę radość wspólnie."

Książka Sparksa to porządna dawka wiary w miłość. To nie jest kolejne romansidło lecz dzieło o uczuciu niezwykle dojrzałym. Obserwujemy, jak rodzi się, nabiera rozpędu; jesteśmy świadkami kryzysu, wątpliwości i wielu innych odczuć głównych bohaterów. Autor pozwala uwierzyć nam, że dla tej jedynej osoby warto poświęcić wszystko, całe swoje życie, bo rzeczy materialne przychodzą i odchodzą, a miłość? Miłość da nam szczęście, dzięki któremu będziemy zdolni pokonywać trudy życia.

Garretta i Theresę połączyła miłość jak z bajki, wręcz nieprawdopodobna, choć mocno chce się wierzyć w to, że jednak istnieje. Jeszcze zanim otworzyłam tę książkę i zaczęłam czytać pierwszą stronę, wydawało mi się, że wiem, jak się zakończy, choć pozory czasem mylą. Dlaczego jednak chciałam brnąć w nią dalej? Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że z ciekawości, zaintrygowania. Czy żałuję? Z pewnością nie, dlatego polecam ją wszystkim osobom, zarówno tym poszukującym jeszcze swojego Garretta lub Theresy, jak i tym, którzy już ich odnaleźli.

Ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Oglądałam ekranizację i bardzo mi się podobała, ale zakończenie już nie. Razi mnie to, że bardzo wiele powieści Sparks tak kończy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej książki autora, ale słyszałam o jego książkach dużo dobrego, moze w przyszłym roku w końcu na jakąś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam jakiś czas temu i w sumie niezła, ale czegoś mi w niej brakowało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ową historię znam z filmu, ale chętnie poznam także wersję papierową. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam jedną książkę Sparksa i nie przypadła mi do gustu. Cóż, to raczej nie moje klimaty, może kiedyś zmienię swoje zdanie i przestawię się do tego autora, ale na pewno nie teraz.

  OdpowiedzUsuń