wtorek, 6 sierpnia 2013

Dorota Kania - Cień tajnych służb

Autor: Dorota Kania
Tytuł: Cień tajnych służb
Wydawnictwo: M
Liczba stron: 210
Rok wydania: 2013


Dorota Kania to dziennikarka współpracująca zarówno z gazetami, telewizją i Internetem. Jej nazwisko zostało umieszczone w Raporcie Departamentu Stanu USA z 2011 r. dotyczącym m.in łamania przez Polskę wolności słowa. Sprawa dotyczyła skazania dziennikarki wyrokiem sądu za publikację na temat byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, a później UOP i ABW. Autorka jednak się nie poddała i dalej dąży do poznania prawdy.

Cień tajnych służb to pozycja przedstawiająca 14 niewyjaśnionych do tej pory spraw, zabójstw, tajemniczych samobójstw. Każdy rozdział poświęcony jest jednej osobie, która brała czynny udział w życiu politycznym i przepłaciła za nie życiem.

Spodziewałam się, że autorka będzie starała się naświetlić czytelnikowi sprawy poprzez luźny język, który łatwo się czyta i że te historie pozostaną w głowie na długo, będą czytelne i zrozumiałe. Niestety okazało się zupełnie inaczej, przez co książkę czytało mi się bardzo niewygodnie i nieprzyjemnie. Mnóstwo dat, statystyk, nazwisk, cytatów - to wszystko sprawiało, że nie mogłam się skupić na tym, co czytam.
Miałam nadzieję, że poznam interesujące, a jednocześnie zatrważające historie, które rozwiną moją wiedzę. Chciałam, żeby książka ta nadawała się także dla osoby, która nie interesuje się i nie lubi polityki, ale ciekawią ją tematy przedstawione na okładce: "Polityczne zabójstwa. Niewyjaśnione samobójstwa. Niepublikowane dokumenty. Nieznane archiwa". Ja właśnie jestem taką osobą, ale jak się okazało, pozycja ta nie nadaje się dla mnie. Niestety, nie dałam rady przeczytać całej tej książki, miałam odczucie, że czytam encyklopedię.

Nie mogę jednak nie wspomnieć o tym, że autorka naprawdę przygotowała się do napisania tej publikacji. Myślę, że pod względem merytorycznym jest ona rewelacyjnie zrobiona. Niestety nie mogę zdzierżyć języka, który jest jak dla mnie zbyt podręcznikowy. Nie chcę całkowicie odradzać Wam tej książki, ponieważ inne opinie, z którymi się spotkałam są jak najbardziej pozytywne, dlatego być może znajdziecie w niej coś dla siebie. Sięgnęłam po nią, ponieważ spodziewałam się czegoś bardziej przystępnego dla przeciętnego człowieka, który rzadko czyta pozycje naukowe.

Ocena: 3/10


Za możliwość poznania książki dziękuję wydawnictwu M

2 komentarze:

  1. Książka nie dla mnie - nie gustuję w takich tematach i jeszcze pewnie nie zniosłabym tego "podręcznikowego" stylu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi osobiście książkę się dobrze czytało, zawarte w niej informacje dają do myślenia.

    OdpowiedzUsuń