piątek, 23 sierpnia 2013

Camilla Läckberg - Ofiara losu

Autor: Camilla Läckberg
Tytuł: Ofiara losu
Seria: Saga kryminalna tom 4
Oryginalny tytuł: Olycksfageln
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 447
Rok wydania: 2010
Camilla Läckberg to jedna z najbardziej znanych współczesnych szwedzkich pisarek. Słynie ze znakomitej serii kryminałów, które poruszają także tematykę obyczajową. Przetłumaczone zostały na ponad 30 języków, a pierwsze 4 tomy zostały sfilmowane.

Głównym bohaterem serii jest Patrik Hedstrom, policjant, który rozwiązuje tajemnicze morderstwa na terenie Fjalbacki oraz Tanumshede. Wspólnie z Eriką wychowują swą córkę oraz przygotowują się do ślubu. Niespodziewanie cały jego wolny czas zaczyna odbierać śmierć kobiety, nad którą pracuje. Marit jechała samochodem i zginęła podczas wypadku. Badania wykazały, że we krwi miała ponad 6 promili alkoholu, co znacząco przekracza dawkę śmiertelną. Wydaje się, że jest to kolejny zwykły wypadek samochodowy, jednak dziwne zasinienia wokół ust denatki oraz fakt, że była abstynentką nie dają komisarzowi spokoju i rozpoczyna dochodzenie. Okazuje się, że śmierć kobiety nie była przypadkiem, a brutalnie zaplanowanym morderstwem.

Wspominałam już chyba, że kryminały autorstwa Camilli Läckberg są moim zdaniem fenomenalne i wspaniałe. Zdecydowanie to moja ulubiona przedstawicielka tego gatunku, dodam też, że zawsze porównuję inne kryminały do jej serii i wypadają o wiele słabiej. Teraz zapytacie pewnie dlaczego tak się zachwycam jej powieściami? Przede wszystkim dlatego, że intrygi są doskonale obmyślone, autorka długo trzyma czytelnika w niepewności, karty odsłania bardzo powoli, co daje czas na samodzielne obmyślenie sprawy. Kolejnym atutem są genialnie stworzone sylwetki bohaterów, nie tylko głównych. Każdy, nawet ten epizodyczny ma w sobie to coś i zostaje w pamięci.

Poza tym, jak już pisałam, jej książki poruszają także tematykę obyczajową i problemy społeczne, dlatego nadają się także dla tych, którzy za kryminałami nie przepadają. Na kartach jej powieści możemy spotkać zarówno alkoholików, samotne matki, niezrozumianych homoseksualistów czy rozwodników czyli osoby, które istnieją w naszym otoczeniu. Podoba mi się także to, że przyczyny popełnienia zbrodni są doskonale wytłumaczone, mają swoje źródło w wydarzeniach z przeszłości przez co nie da się kategorycznie osądzić mordercy.

Jedyna rzecz do której mogłabym się przyczepić to poświęcanie zbyt dużej ilości czasu bohaterom reality show kręconego w Tanumshede. Szczególnie w pierwszej połowie książki irytowało mnie "spotykanie się" z uczestnikami programu, a nie poznawanie kolejnych informacji na temat śledztwa w sprawie Marit.

Ofiara losu to kolejna świetna powieść z tej serii, z czystym sercem mogę ją polecić wszystkim, ponieważ jest w niej tyle wątków, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mam za sobą dopiero cztery części i wciąż najbardziej oczarowana jestem pierwszą, czyli Księżniczką z lodu, ale nie mogę się już doczekać lektury kolejnych, mam nadzieję, fascynujących tomów.

Ocena: 9/10


Saga kryminalna: 
Księżniczka z lodu  ׀  Kaznodzieja  ׀  Kamieniarz  ׀  Ofiara losu  ׀  Niemiecki bękart  ׀  Syrenka  ׀  Latarnik  ׀  Fabrykantka aniołków

12 komentarzy:

 1. Z kryminałami jeszcze nie miałam do czynienia, ale po książki Camilli Läckberg chętnie bym sięgnęła, szczególnie w tym nowym wydaniu. Moja Mama przeczytała chyba wszystkie do tej pory wydane części i bardzo jej się spodobały. Dlatego nie mogę się doczekać, kiedy je w końcu przeczytam! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj koniecznie, skoro spodobały się Twojej Mamie to z pewnością sympatia do Lackberg przeszła genetycznie;) Osobiście wolę starsze wydanie, jakoś okładki bardziej mi się podobają;)

   Usuń
 2. Dla mnie to jedna ze słabszych książek autorki, niezmiennie w pierwszej trójce plasuje się Niemiecki bękart, Fabrykantka aniołków i Kaznodzieja - kolejność przypadkowa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja najbardziej lubię wspomnianą przeze mnie Księżniczkę z lodu i Kamieniarza. Niemiecki bękart właśnie przede mną, słyszałam właśnie, że to jedna z lepszych części dlatego nie mogę się już doczekać lektury;)

   Usuń
 3. Raczej nie czytam kryminałów, ale chętnie zapoznałabym się z tą autorką, skoro tak ją zachwalasz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz powieści obyczajowe to ta seria z pewnością Ci się spodoba;)

   Usuń
 4. Przymierzam się do książek Camilli Läckberg :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie miałam okazji czytać książek Camilli Läckberg, ale z pewnością wkrótce nadrobię zaległości ; D

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałam książkę autorki, ale to nie moje klimaty - pass :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam całą serie Lackberg i bardzo mi się podobała, najlepsze według mnie z całej serii to "Niemiecki bękart" i "Fabrykantka aniołków".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie najlepsze jeszcze przede mną;P Jupii;)

   Usuń
 8. Dużo pozytywnych opinii i recenzji czytałam dotyczących powieści tej autorki i z ciekawości na pewno sięgnę po którąś z tych książek :)

  OdpowiedzUsuń