środa, 10 października 2012

Kerstin Gier - Czerwień rubinu

Autor: Kerstin Gier
Tytuł: Czerwień rubinu
Seria: Trylogia czasu tom 1
Oryginalny tytuł: Rubinrot
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 344
Rok wydania: 2011

Kerstin Gier to niemiecka autorka pisząca powieści dla kobiet. "Niemoralna superoferta" w 2005 roku przyniosła jej nagrodę Delia dla najlepszej powieści kobiecej roku. Jednak największą popularnością cieszy się Trylogia Czasu opowiadająca o przenoszeniu się w czasoprzestrzeni.

Gwendolyn to szesnastoletnia zwykła dziewczyna, która mieszka w pięknym dużym domu z lokajem. Żyje w cieniu swojej kuzynki, będącej w tym samym wieku i chodzącą razem z nią do klasy. Charlotta po lekcjach nie zajmuje się chodzeniem do kina czy na basen. Jest przygotowywana do bezpiecznej "inicjacji" przeniesienia się w czasie. Posiada bowiem unikatowy gen, powtarzający się raz na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, który właśnie jej to umożliwia. Wszyscy, łącznie z Gwendolyn wyczekują tego pierwszego, niespodziewanego razu.

Nieoczekiwanie to Gwendolyn przenosi się w czasie. Na szczęście po kilku minutach cała i zdrowa, ale przestraszona wraca do teraźniejszości. Przecież to Charlotta ma gen, a nie ona. Jednak prawda okazuje się inna. Kiedy przenosi się jeszcze dwukrotnie, postanawia powiedzieć o wszystkim mamie. Ta, przerażona, prowadzi ją w pewne ekskluzywne miejsce, gdzie nastolatka dowiaduje się wielu interesujących rzeczy. Rozpoczyna się największa przygoda jej życia, podczas której ma do wypełnienia bardzo ważną misję. Wraz z kilka lat starszym Gideonem przenosi się w przeszłość, gdzie dzieją się niezwykłe wydarzenia, podczas których mogą stracić nawet życie.

Akcja książki nie zatrzymuje się nawet na moment. Co chwilę wydarza się coś takiego, co sprawia, że ma się ochotę czytać i czytać.... aż dobrnie się do ostatniej strony i chciałoby się zabrać za kontynuację.

Innych bohaterów odebrałam bardzo pozytywnie. Wszystkich obdarzyłam sympatią, no może oprócz Charlotty, która zachowywała się, jakby była lepsza od innych, choć nie ma się co jej dziwić, w takim przeświadczeniu wychowywana była całe życie; nie polubiłam również szkolnych znajomych Gwendolyn (z wyjątkiem ducha Jamesa), ale na szczęście pojawili się tylko kilka razy. Na uwagę zasługuje również Leslie, najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki, która rozbrajała mnie swą otwartością, odwagą i szczerością. Prosto z mostu mówiła wszystko, co uważała za słuszne. Była wesoła, radosna, od razu poprawiała nastrój.

Przeszłość została opisana w niesamowity sposób. Ubrania, widoki, miejsca - wszystko zostało przedstawione ze szczegółami, ale nie było nużące. Doskonale można sobie to wszystko wyobrazić. Aż chce się tam przenieść samemu, aby na własnej skórze przeżyć tam chociaż kilka godzin.

Tak jak wszystkie inne recenzje tej książki, które miałam okazję przeczytać, moja również jest jak najbardziej pozytywna. Zapoznanie się z tą powieścią było moim marzeniem czytelniczym i jestem szczęśliwa, że się spełniło. Przede mną dwie kolejne części, których jestem bardzo bardzo ciekawa.

Ocena: 4,5/5, 9/10

Trylogia czasu: 
1. Czerwień rubinu
2. Błękit szafiru RECENZJA
3. Zieleń szmaragdu  RECENZJA

14 komentarzy:

 1. Juz dawno chcialem ja przeczytac, ale nadal brakuje mi czasu i motywacji, pomimo wielu dobrych slow na jej temat :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. No i wspaniale! Cała seria jest super i cieszy mnie to, że zbiera same pozytywy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam na nią wielką ochotę, bo czuję, że by mi się spodobała:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ah jedna z moich ulubionych serii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W swoim czasie z pewnością przeczytam :) Cała trylogia w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, ale to bardzo pozytywna książka:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać (jest już na liście priorytetów). :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tę książkę! Szkoda, że jeszcze nie dorwałam kolejnych tomów, mam nadzieję, że szybko uda mi się nadrobić zaległości!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie nie była to pozycja wybitna, ale niezła, skierowana do określonego grona odbiorców. Ale po kolejne raczej nie sięgnę w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cała seria bardzo mi się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja od dłuższego czasu chcę przeczytać tę książkę, ale nigdzie nie mogę jej dorwać! W bibliotekach są tylko dwa następne tomy, a nie ma pierwszego :(

  OdpowiedzUsuń