niedziela, 28 października 2012

500 cudów świata

Autor: zbiorowy
Tytuł: 500 cudów świata
Wydawnictwo: Publicat
Liczba stron: 519
Rok wydania: 2012Uwielbiam przeglądać książki z przepięknymi, dobrze wykonanymi zdjęciami, przewracać śliskie, delikatne strony i jednocześnie dowiadywać się czegoś ciekawego na temat miejsc, które marzy mi się odwiedzić. Obecnie na rynku jest mnóstwo takich książek, w księgarniach mamy ich do wyboru do koloru i trudno wybrać tę, którą kupimy. Dziś przedstawiam Wam jedną z pozycji wydawnictwa Publicat: 500 cudów świata.

Pozycja ta pokazuje nie tylko miasta czy budowle, ponieważ nie tylko to możemy nazwać cudami świata. Są tu opisane niezwykłe zwierzęta czy takie miejsca jak gorące źródła na Słowacji lub jezioro Śniardwy w Polsce.
"Cuda" opisane są zwięźle, bez długich rozważań czy zachwytów, ale treściwie. Możemy poznać te najważniejsze informacje oraz ciekawostki, które wyróżniają właśnie to miejsce czy zwierzę. Dzięki temu czytając, nie nudzimy się, a jeśli interesuje nas bardziej naukowa wiedza na dany temat, to po prostu możemy znaleźć to w Internecie. Tu przedstawione jest to w taki sposób, jakby opisywał nam to przewodnik: ma zaciekawić a nie zanudzić, sprawić, że będziemy chcieli zobaczyć to na własne oczy.

Mimo, że książka jest dosyć obszerna, to szybko i łatwo można znaleźć to, co nas w danej chwili interesuje. Spis treści jest przejrzysty. Podzielony jest na kontynenty, a w nich "cuda" pokazane są alfabetycznie według nazwy państw. Zresztą tak samo wykonana jest cała pozycja, dzięki czemu nie przenosimy się nagle z Paryża na Pustynię Kalahari w Afryce. Specjalnie myślałam o jakimś miejscu i potem starałam się je jak najszybciej odnaleźć i udawało mi się to w kilka lub kilkanaście sekund.
Natomiast z tyłu mamy spis ilustracji oraz indeks, który też ułatwia sprawne znalezienie tego, czego szukamy.

Moim zdaniem powyższa pozycja jest godna uwagi, choćby przejrzenia. Bardzo podoba mi się jej cena, w Empiku możemy znaleźć tego rodzaju książki nawet po 100 złotych lub więcej, a ta kosztuje 50 złotych. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł na prezent dla osób, które kochają podróże, naturę i są ciekawe świata. Jeżeli chodzi o przydatność w szkole, to spierałabym się, ponieważ uważam, że jeżeli na dany temat potrzebne są wyczerpujące informacje, to ta książka może stanowić jedynie dodatek w postaci wielu różnych ciekawostek i podstawowej wiedzy.

Na świecie jest mnóstwo niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć. Dzięki tej książce możemy poznać choć część z nich.

Ocena: 10/10

                                              Za książkę dziękuję wydawnictwu Publicat

7 komentarzy:

 1. Wydaje się być ciekawym albumem. Zapraszam do mnie: http://ksiazkowo-recenzjowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale fajna książka, chętnie bym ją przygarnęła :) Lubię takie prezentacje ciekawych miejsc abo dzieł stworzonych ludzką ręką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też uwielbiam takie książki!
  Co do tej, już nawet sama okładka zachęca do zajrzenia do środka i jak tylko gdzieś wypatrzę tę książkę, to na pewno chociaż poprzeglądam. I przy okazji pozgrzytam zębami, że nie widziałam tych cudów świata na żywo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią sama przejrzałabym powyższą książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam ładnie wykonane zdjęcia, chociaż sama nie potrafię zrobić żadnego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wolałabym jednak zobaczyć te miejsca na własne oczy, poza tym chciałabym w takim zbiorze więcej merytorycznej wiedzy.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń