piątek, 6 kwietnia 2012

Alyxandra Harvey - Księżniczka wampirów

Autor: Alyxandra Harvey
Tytuł: Księżniczka wampirów
Seria: Kroniki rodu Drake'ów tom 1
Oryginalny tytuł: Hearts at Stake
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 253
Data premiery: 28.05.2010

Solange jest pierwszą dziewczyną, która urodziła się w rodzinie Drake'ów. Niedługo będą jej szesnaste urodziny i przejdzie przemianę w wampira. Ma kilku starszych braci, którzy mają już to za sobą i wie, że jest to ciężkie przeżycie, z którego może nie wyjść żywa. Ponieważ jest pierwszą dziewczyną, to jej przeznaczeniem jest bycie królową wampirów. Wampiry wytwarzają feromony, które pomagają im się "pożywić" a jednocześnie działają na inne wampiry. Solange wydziela wyjątkowo mocne feromony, które sprawiają, że zaleca się do niej wielu adoratorów, chcących związać się z tak ważną osobą. Dziewczyna pozostaje odporna na zaloty, irytuje ją to. Pewnego dnia wezwała ją do siebie Veronique - najstarsza osoba w rodzinie. Solange przybyla do niej, ale wracając zaatakowali ją członkowie Helios-Ra, grupy "antywampirzej" którzy chcieli się jej pozbyć. Nie udało im się to, ponieważ pomocy księżniczce udzielił Kieran - chłopak, z którym przeżywała dalsze przygody.

Kolejną bohaterką jest Lucy - przyjaciółka Solange, która wraz z rodziną Drake'ów próbowała sprowadzić z powrotem przyjaciółkę, gdyż dowiedziała się, że na jej życie czyha Lady Natasza - obecna królowa wampirów, która nie chce, aby kto inny przejął władzę. Dziewczyna była gotowa oddać życie za Solange, zrobiłaby dla niej wszystko.

Narracja prowadzona jest z perspektywy Lucy i Solange - na przemian. Dzięki temu łatwo było mi poznać obie dziewczyny, ich odczucia. Jednak było to trochę uciążliwe, takie przeskakiwanie, raz z wątku o Solange, raz o Lucy.

Trochę dziwne jest, że istota, która jest wampirem dopiero przejdzie przemianę. Już wyjaśniam. Wampirem zostaje się poprzez przemianę przez wampira, lub - kiedy ktoś urodzi się w wampirzej rodzinie - w wieku 16 lat przechodzi się przemianę, a wcześniej żyje się jak człowiek, czyli je się  "normalne" rzeczy itp. Tyle jest tych książek o wampirach, że ciężko się przyzwyczaić, że w danej książce są inne "zwyczaje" wampirów, niż w poprzednich:)

Książka niby taka jak wiele, ale coś w niej jest, coś mnie w niej urzekło. Ciężko było się od niej oderwać. Z wielką przyjemnością przeczytam kolejne części. Zakończenie, przewidywalne, ale tego, co się działo pod koniec się nie spodziewałam. Nie jest to może strasznie ambitna książka, ale cieszę się, że ją przeczytałam. Myślę tylko, że tytuł jest denny, zniechęca wiele osób do sięgnięcia po nią, ale cóż... Tego się już nie da zmienić. Radzę, żeby się nim nie sugerować.

Ocena: 9/10

Kroniki rodu Drake'ów:
1. Księżniczka wampirów
2. Pojedynki wampirów
3. Żądza krwi

10 komentarzy:

 1. Mimo pozytywnej recenzji jest to książka raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam dość dawno, jednak pamiętam, że również mi się podobała;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wampirów chyba już wyrosłam, kompletnie nie ciągnie mnie do tego typu książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł może rzeczywiście niezbyt wymyślny, ale sama ksiązka brzmi ciekawie :) Ostatnio niewiele czytam o wampirach, więc bardzo chętnie po coś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Poszukam sobie tej książki :) Wampiry to ostatnio temat, który lubię. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, tytuł raczej zniechęca czytelników, przynajmniej mnie. Jakoś do lektury mnie nie ciągnie, jak do większości wampirycznych książek teraz ;) Ale jak będę miała ochotę na jakąś lekką wampiryczną powieść, zapamiętam i sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooo ciekawie się zapowiada :) Będzie okazja to i Sol przeczyta ;D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahaha "Sol " tak też w tej książce było skracane imię głównej bohaterki ;D

   Usuń
 8. O tak, w każdej książce 'kultura' wampirów przedstawiana jest inaczej, więc czasami ciężko się połapać...

  OdpowiedzUsuń