poniedziałek, 23 stycznia 2012

Joseph Delaney - Tajemnica starego mistrza

Autor: Joseph Delaney
Tytuł: Tajemnica starego mistrza
Seria: Kroniki Wardstone tom 3
Oryginalny tytuł: The Spook's Secret
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 409


Myślę, że seria "Kroniki Wardstone" jest trochę mniej znana, ale równie dobra jak inne, dlatego chciałabym wam ją przedstawić, jeśli o niej nie słyszeliście.

Opowiada ona o Thomasie Wardzie, który jest wyjątkowy - jest siódmym synem siódmego syna. Dzięki temu doskonale nadaje się na stracharza, jednak na początku musi nauczyć się tego fachu. Kim jest stracharz? To osoba, która broni hrabstwo przed różnymi stworami: czarownicami, boginami itp. Często ryzykuje przy tym własnym życiem. Jest to osoba niezwykle samotna - ludzie boją się nawet do nich zbliżać. Główny bohater, Tom, trafia do Johna Gregorego, starszego mężczyzny, który zostaje jego mistrzem. Jest on bardzo surowy, tajemniczy, ale z czasem między nim a Tomem rodzi się przyjaźń. Nie znaczy to jednak, że stracharz zmienił się. Nadal jest surowy i groźny. Tom uczy się wielu pożytecznych rzeczy, międzyczasie pomagając mistrzowi w pracy. Również ryzykuje własnym życiem, często cudem udaje mu się przetrwać. Jest jednak szczęśliwy, bo wie, że bycie stracharzem to jego przeznaczenie.

W części III bohaterowie przeprowadzają się do zimowego domu stracharza w Anglezarke. Tam muszą stawić czoło Morganowi - dawnemu uczniowi Gregorego, który przeszedł "na złą stronę mocy" i próbuje przywołać ducha starożytnego boga Golgotha. Trzeba go powstrzymać, gdyż jest to bóg zimy, który spowodowałby wieloletnią zimę, a przez to śmierć wielu ludzi, którzy utrzymywali swoje rodziny z rolnictwa.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie, ułatwia to dosyć duża czcionka. Według wydawcy jest to powieść dla dzieci, gdyż z tyłu na okładce napisano, że przeznaczona jest dla osób powyżej 10 roku życia. Może to wiele osób zniechęcić do przeczytania jej. Nie zwracajcie jednak na to uwagi.
Napiszcie w komentarzach co myślicie o tej książce i o moim blogu.

Pozdrawiam :)

Ocena:10/10

Seria Kroniki Wardstone:
1. Zemsta czarownicy
2. Klątwa z przeszłości
3. Tajemnica starego mistrza
4. Wiedźmi spisek
5. Pomyłka stracharza
6. Stracie demonów
7. Koszmar stracharza
8. Cień przeznaczenia
9. Jestem Grimalkin
10. Krew stracharza
11. Wijec
12. Alice

2 komentarze:

 1. Po twojej recenzji dochodze do wniosku że to fajna ksiązka i szkoda by było takiej nie przeczytać ;P
  Masz fajnego bloga z książkami w moim stylu więc pewnie będe często oglądać
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa o moim blogu:) Przeczytaj koniecznie, ale zacznij od pierwszej części, tak lepiej Ci się będzie połapać o co chodzi:)
   Pozdrawiam

   Usuń