wtorek, 11 czerwca 2013

Richard Hammond - Czy czujesz tę moc? Fizyka - reaktywacja

Autor: Richard Hammond
Tytuł: Czy czujesz tę moc? Fizyka - reaktywacja
Oryginalny tytuł: Can you feel the force? Putting the fizz back into physics
Wydawnictwo: G+J
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2013
Stosik: 7/2013Przychodzę dziś z recenzją książki nietypowej. Nie jest to kryminał czy fantasy. Nie jest to nawet powieść. Zapewne domyśliliście się po tytule, że powyższa publikacja ma bardziej charakter naukowy. Zebrane w niej są najważniejsze i najbardziej powszechne ciekawostki z dziedziny fizyki. Takie, których istnienia w naszym codziennym życiu nawet nie dostrzegamy ani nad którymi się nie zastanawiamy.

Czy czujesz tę moc? Fizyka - reaktywacja to książka adresowana raczej do młodszej młodzieży - w wieku 10-15 lat, choć sądzę, że świetnie nadaje się nawet dla osób dorosłych, ponieważ zawiera mnóstwo ciekawostek, rzeczy o których uczyliśmy się w szkole, ale przedstawionych w ciekawy sposób, popartych przykładami i wieloma zdjęciami czy ilustracjami. Przede wszystkim język publikacji jest potoczny, zrozumiały dla wszystkich, a dzięki temu treści w niej zawarte łatwo można sobie przyswoić.

Może się to dla wielu z Was wydawać dziwne, ale fizyka może być zabawna. Autor książki z humorem podchodzi do jakże poważnych zagadnień takich jak siła, materia czy światło. Książka podzielona jest na 4 działy, rozpoczyna się od zarysu historycznego dotyczącego tej nauki, czyli jak starożytni i średniowieczni naukowcy badali otaczający nas świat i jakie teorie wysnuwali. W kolejnych rozdziałach możemy między innymi dowiedzieć się czy da się uprawiać fizykę na rowerze, jak szybko można spadać, dlaczego samolot unosi się w powietrzu, dlaczego piłki się odbijają, jak to jest z leżeniem na gwoździach, czy można chodzić po budyniu, dlaczego balon pęka z hukiem, kiedy światło jest niewidzialne, a także możemy poznać odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie przez dzieci: dlaczego niebo jest niebieskie?

Wszyscy bardzo dobrze wiemy jak wygląda fizyka w szkole. Posłuchamy nudnego wykładu nauczyciela, porysujemy niezrozumiałe rysuneczki, a następnie zrobimy mnóstwo dziwnych zadań. Nie lubię tego przedmiotu, tego w jaki sposób jest przekazywany. Na moje nieszczęście na dodatek mam fizykę rozszerzoną. Podobnie jak z innych przedmiotów nauczyciel opowiada znikomą ilość ciekawostek skupiając się na tym, aby nadążyć z programem. Dlatego wielu uczniów jest zniechęconych do tego przedmiotu, często nawet nie wiedząc, iż fizyka jest bardzo interesującą nauką. Dzięki takim książkom jak ta możemy się o tym przekonać, a także uświadomić sobie, że bezustannie istnieje w otaczającym nas świecie.

Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu G+J

4 komentarze:

 1. Nigdy specjalnie nie przepadałam za fizyka w szkole, ale wiem, że może ona stać się bardzo ciekawa, jeśli zostanie w odpowiedni sposób wytłumaczona:) Ta książka może być naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie uczę się jeszcze fizyki, ale w gimnazjum już się ona pojawi, więc ta publikacja z pewnością by mi się przydała. Chętnie dowiedziałabym się paru ciekawostek o fizyce, gdyż te, które wymieniłaś, naprawdę mnie zainteresowały :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię fizykę, książka może być ciekawa. Recenzja świetna.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety jestem na nią za stara, a do fizyki już chyba się nie przekonam. Tymczasem zapraszam na codzienną dawkę kultury http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń