środa, 14 marca 2012

Rachel Ward - Numery. Czas uciekać

Autor: Rachel Ward
Tytuł: Numery. Czas uciekać.
Seria: Numery tom 1
Oryginalny tytuł: Numbers
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 320


Strasznie mnie ta książka zaintrygowała. Teraz, gdy większość książek opowiada o różnych dziwnych stworach, temat dziewczyny, która zna datę śmierci każdego, komu spojrzy w oczy jest dosyć oryginalny. Główna bohaterka, piętnastoletnia Jem, posiada właśnie taki "dar". Wie, kiedy umrą wszyscy, których zna. Dlatego jest outsiderką, chodzi własnymi ścieżkami, ma swój własny świat. Nie chce się z nikim zbliżyć, zaprzyjaźnić, bo wie, że za jakiś czas ta osoba umrze. Może to trochę dziwne, w końcu każdego z nas to spotka, ale gdy widzi się tę datę za każdym razem, gdy się na kogoś spojrzy, to nie ma się co dziwić, że tak postępowała. Wychowywała się bez matki, ponieważ zmarła z przedawkowania. Ojca nie miała, bo, jak mówiła, jej ojciec to facet, który był klientem jej matki, gdy brakowało jej na narkotyki. Dobijające. Jem mieszkała u wielu rodzin zastępczych, więc ciężko było znaleźć jej swoje miejsce.

Jednak wbrew swoim "zasadom" zaprzyjaźnia się z Pająkiem, chłopakiem, który też ma wiele problemów. Jest on pierwszą osobą, której Jem wyjawia swoja tajemnicę. Pewnego dnia, Jem widząc ten sam numer u kilku osób przewiduje, że coś złego się wydarzy. Tak też się staje. Dochodzi do ataku terrorystycznego na London Eye. Chwilę przed tym wydarzeniem wraz z Pająkiem szybko ucieka z tamtego miejsca, co zostało zauważone przez wiele osób, gdyż chłopak był bardzo wysoki i - co prawie wcale nie było spotykane - czarnoskóry. Jako że oboje mieli wcześniej problemy z policją, stają się... może nie podejrzanymi, ale policja obawia się, że mieli coś wspólnego z atakiem. Rozpoczyna się ucieczka przez Anglię, w której wiele się dzieje. Przede wszystkim, Jem zmienia podejście do otaczającego ją świata.

Książka bardzo mi się podobała. Czytając ją, zastanawiałam się, co ja bym zrobiła, gdybym miała taki dar. Czy bardzo trudno z nim żyć? Jak wyglądałyby moje relacje z bliskimi, z przyjaciółmi, gdybym wiedziała, kiedy odejdą? Myślę, że nie chciałabym tego wiedzieć.

Może ta książka pozwoli nam spojrzeć trochę inaczej na nastolatków, które mają problemy z prawem, papierosami, alkoholem, narkotykami... Może przestaniemy myśleć o nich stereotypowo, spróbujemy ich zrozumieć, gdyż ta powieść jest przedstawiona z punktu widzenia takiej właśnie osoby.
Ciężko polubić Jem, jest... powiedziałabym... trudna. Może część z Was jej nie polubi, ale ja darzę ją sympatią, miała naprawdę ciężkie życie.

Dlaczego daje tej książce 4,5 a nie 5? TYLKO dlatego, że miałam nadzieję, że inaczej się skończy. Zakończenie może było w porządku, ale ja wolałabym, żeby finał był inny. Ale o gustach się nie dyskutuje, więc może Was usatysfakcjonuje.
Polecam:)

Ocena: 9/10

Seria Numery:
1. Numery. Czas uciekać
2. Numery. Chaos
3. Numery. Przyszłość

7 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie nie mam jej w planach ale może kiedyś.. A co do zakończeń to często zdarza mi się tak że jest dziwne i nie takie jak ja chciałam, a czasami aż wbija mnie w fotel *.*

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już oczekuje na mojej półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i także mi się podobała;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także czytałam, jedyna wada według mnie to zbyt duża ilość wulgaryzmów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już trzy części Numerów, seria bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń