sobota, 24 marca 2012

Jenny Downham - Zanim umrę

Autor: Jenny Downham
Tytuł: Zanim umrę
Oryginalny tytuł: Before I Die
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 268Zachęcona wieloma pozytywnymi recenzjami na temat tej książki, dopisałam ją do mojej niewidzialnej listy fajnych pozycji. Jaka była moja radość, gdy zobaczyłam ją na półce w bibliotece:) No i jakiś czas później się za nią zabrałam.

"Zanim umrę" opowiada o Tessie- szesnastoletniej dziewczynie, której, jak się pewnie domyślacie, zostało niewiele czasu na tym świecie. Była ona chora na raka od kilku lat, ale spotykamy ją wtedy, kiedy dzieje się już z nią coraz gorzej. Nie chce leżeć bezczynnie na łóżku i patrzeć się w sufit. Chce wykorzystać w stu procentach czas, który jej pozostał. Sporządza listę dziesięciu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią. Zdradzę, że na pierwszym miejscu umieszcza... seks. Kolejnych punktów nie zdradzę, przekonajcie się sami. Pomału realizuje swoją listę, ma przy tym różne przygody (jeżeli można to tak nazwać). Jak się skończyła jej historia nie powiem.

Szczerze, jakoś nie polubiłam za specjalnie Tessy. Zachowywała się trochę, jak taka rozpuszczona panienka, która wszystko musi mieć. A jak traktowała swojego ojca to już w ogóle. Wychowywał ją sam, bo jej matka odeszła od niego kilka lat wcześniej. Sam zarabiał na dom, na bardzo drogie leki i jednocześnie darzył ją ogromną miłością, której można pozazdrościć. Opiekował się nią, a gdy nagle się jej pogarszało to w środku nocy jechał z nią do szpitala. A ona tak mu się odwdzięczała! Miałam ochotę krzyknąć na nią, uderzyć, zrobić coś, żeby w końcu się opamiętała. Na szczęście pod koniec książki zaczęła bardziej doceniać swojego tatę i zrozumiała, że bardzo go kocha. Bardzo polubiłam młodszego brata Tessy, który dla mnie jest wzorem idealnego brata. Siostra była dla niego autorytetem, bardzo ją kochał i nie chciał, aby odeszła. Spodobały mi się ich relacje.

Kolejnym rodzajem miłości w tej książce jest uczucie jakie darzyło Tessę i Adama. Nie mówię tu o erotycznej stronie ich związku, ale o mentalnej. Myślę, że każdy z nas marzy o tym, albo marzył, żeby coś takiego przeżyć. Gotowi byli zrobić dla siebie wszystko. Bardzo podobały mi się opisy, w których przedstawione było, co Tessa myśli o tym uczuciu.

Kolejną ciekawą postacią w tej książce jest Zoey - przyjaciółka Tessy, w której życiu bardzo wiele się dzieje. Pod wpływem pewnego zdarzenia, zmienia się jej całe życie, a także jej charakter. Z imprezowiczki staje się osobą, która myśli o przyszłości.

"Zanim umrę" skłoniła mnie do refleksji nad życiem. Zastanawiałam się, co by było gdybym to ja była na miejscu Tessy, jakbym się zachowywała. Zrozumiałam, że życie jest kruche, w każdej chwili może spotkać mnie coś złego.

Myślę, że książka wzruszy każdego. Każdy, nawet osoba o mocnych nerwach, uroni choć jedną łezkę. Nie jest ona gruba, szybko się ją czyta, rozdziały też są króciutkie, mają po kilka stron. Myślę, że jest ona warta polecenia. Raz na jakiś czas warto oderwać się od paranormal romance itp. i przeczytać książkę o prawdziwym życiu, bo przecież takie osoby są wśród nas.

Ocena: 8/10

W tej serii jest jeszcze kilka innych książek opowiadających o "trudnych tematach". Oto te, które znalazłam:
Justyna Bigos, Beata Mozer "Dziecko z chmur"
Catherine Ryan Hyde "Używane serce"
Michał Dąbrowski "Dłoń"
Jennifer Brown "Nienawiść"
Liam Creed "Szczeniak. Jak labrador ocalił chłopca z ADHD"
Ryan Knighton "Zapiski niewidomego taty"
Alice Kuipers "Najgorsza rzecz, jaką zrobiła'
Dianne Wolfer "Dwa wybory"
Rupert Isaacson "Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu"
Debra Adelaide "Domowy poradnik umierania"
Olivier Adam "Droga pod wiatr"
Beate Teresa Hanika "Milczenie"
Bernlef "Niewdzięczna pamięć"
Agnieszka Mazur, Karolina Otwinowska "Dieta (nie) życia"

Jeśli znacie jeszcze jakieś książki z tej serii to napiszcie w komentarzu, ja znalazłam tyle.


6 komentarzy:

 1. zapowiada się bardzo ciekawie. Ostatnio lubię takie książki "życiowe" więc chetnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie lubię rozpuszczonych smarkul, ale przekonuje mnie 'życiowy' temat tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę jak na razie sobie odpuszczę, kompletnie mnie nie przekonuje. Co do serii również nie będę mogła Ci pomóc. Pojęcia nie mam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny opis, muszę przeczytać :) Obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie mi bardzo miło, jeśli zaobserwujesz mojego bloga:)

   Usuń
 5. Może przeczytam, ale nie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń