poniedziałek, 14 października 2013

Tomasz Królak - 1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II

Autor: Tomasz Królak
Tytuł: 1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II
Wydawnictwo: M
Liczba stron: 287
Rok wydania: 2010


Wszyscy znamy Jana Pawła II. Każdy z nas wie, że odmienił życie wielu ludzi, a nawet wpłynął na losy świata. Mimo, że już od kilku lat nie ma go z nami fizycznie, to możemy czytać mnóstwo pozycji, które zostały wydane na przestrzeni wielu lat - zarówno te jego autorstwa, jak i pełne ciekawostek biografie. Dziś chciałabym przedstawić Wam jedną z tego typu pozycji, która została wydana w bardzo ciekawy sposób. Jej autor to Tomasz Królak - dziennikarz, publicysta, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dlaczego uważam, że została wydana w ciekawy sposób? Ponieważ nie jest to po prostu ciąg słów, lecz zbiór ponumerowanych faktów dotyczących osoby Jana Pawła II. Dzięki temu czytanie jest ciekawsze i nie nudzi się. Książka została podzielona na rozdziały, które dotyczą kolejnych etapów życia Karola Wojtyły jako chłopca, studenta, księdza, biskupa... i wreszcie papieża. Poznajemy jego życie, to, jak odkrywał w sobie powołanie, początki posługi duszpasterskiej itd. W książce zawarte są fragmenty jego przemówień oraz cytaty z książek, których wydał naprawdę sporo, być może dzięki temu, że studiował filologię polską i miał wrodzoną miłość do literatury.

" W 1948 r. ks. Wojtyła został skierowany do pracy w swojej pierwszej parafii i objął funkcję wikarego w Niegowici. Do tej wsi 28-letni kapłan jechał najpierw autobusem, następnie podwiózł go pewien gospodarz, a na końcu szedł piechotą, ścieżką wśród pól."

1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II to pozycja, która dobra jest nie tylko dla katolików. Każdy człowiek, nie ważne jaką religię wyznający, czy będący ateistą może ją przeczytać. Ona nie nawraca na siłę, nie próbuje nas przekonać, że to poglądy Jana Pawła II i religia katolicka są drogą, którą powinniśmy wybrać. Jeśli tylko ciekawi Was jej bohater - polski papież - i jeśli lubicie tego typu literaturę to sądzę, że warto zwrócić na nią uwagę. Na koniec chcę tylko dodać, że to książka do której się wraca, a ponumerowanie faktów pozwala na czytanie w tym miejscu, w którym tylko chcemy, nie po kolei. Codziennie można na wyrywki czytać po kilka faktów i dowiadywać się jak wspaniałą osobą był i będzie Jan Paweł II.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M.

1 komentarz: