niedziela, 6 października 2013

Eva Völler - Złoty most

Autor: Eva Völler
Tytuł: Złoty most
Seria: Poza czasem tom 2
Oryginalny tytuł: Zeitenzauber - Die goldene Brücke: Band 2
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 439
Rok wydania: 2013
Magiczna gondola czyli pierwsza część serii podbiła moje serce. Cały czas pamiętam emocje jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Na szczęście czytałam ją na feriach zimowych i mogłam się w niej zatopić. Z niecierpliwością czekałam na premierę Złotego mostu, a wraz z nią na powtórkę z rozrywki;)

Od wydarzeń rozgrywającej się w poprzedniej części minął rok. Anna jest w trakcie egzaminów maturalnych. Do szczęścia nic jej nie brakuje - ma wspaniałych rodziców oraz chłopaka Sebastiana, z którym bardzo często się spotyka raz u niej we Frankfurcie, a raz u niego - w Wenecji. Dziewczyna stała się pełnoprawnym Obrońcą Czasu i co rusz wyrusza w misje do przeszłości, aby przyszłość nie uległa zmianie.

Pewnego dnia otrzymuje wiadomość, w której dowiaduje się, że ma pomóc Sebastianowi w niebezpiecznej misji. Chłopak wyruszył tam już jakiś czas wcześniej, a Anna ma do niego tylko dołączyć. Przenosi się do pięknego Paryża z XVII wieku i jak zwykle okazuje się, że sprawy bardzo się pokomplikowały. Sebastiano stracił pamięć i posiada nową tożsamość - to muszkieter/ochroniarz kardynała Richelieu, znanego nam z lekcji historii. Anna nie dość, że musi sprawić, żeby ukochany przypomniał ją sobie, to jeszcze na jej barkach spoczęło doprowadzenie misji do końca. A stawka jest bardzo wysoka, gdyż w razie niepowodzenia Paryż w XXI będzie wyglądał całkowicie inaczej niż teraz...

Złoty most to powieść bardzo podobna do swej poprzedniczki. Jeśli czytaliście Magiczną gondolę to zapewne domyślacie się, że siedemnastowieczny Paryż został ukazany tu ze wszystkimi detalami. Nie da się nie zakochać w tym mieście - w tych zaułkach, uliczkach, pałacach, strojach i zwyczajach. Wszystkie te elementy zostały zręcznie wplecione w fabułę, dzięki czemu nie miałam poczucia przesytu i wrażenia czytania podręcznika z historii sztuki.

Kolejnym podobieństwem do Magicznej gondoli są bohaterowie, mam tu głównie na myśli nowe postaci, które Anna poznała po przeniesieniu się kilka stuleci wstecz. Cecile czyli nowoczesna przepiękna aktorka po kryjomu pisząca własną sztukę teatralną i oczarowująca każdego mężczyznę, którego spotka, Philippe - zakochany bez pamięci w Cecile syn krawca czy Marie - księżna, przyjaciółka królowej Francji. To postaci bardzo wyraziste i charakterystyczne, na pewno pozostaną na długo w mojej pamięci.

Spodobało mi się także, że na początku książki przypomniane są zasady podróżowania w czasie i pokrótce fabuła poprzedniej części. Dzięki temu wszystko sobie odświeżyłam.

Anna to wciąż świetna dziewczyna - zaradna i odważna. Jest typowym człowiekiem z XXI wieku uzależnionym od Wikipedii, Facebooka, telefonu, prysznica i innych dobrodziejstw, dlatego często w sytuacjach nietypowych, w których musiała sobie jakoś poradzić, na mojej twarzy pojawiał się uśmiech.

" - Czy mogę użyć reszty tego mydła, jak skończymy z twoimi włosami?
  - Oczywiście. I wody też. Możesz się wykąpać zaraz po mnie.
  - Nie mam żadnego robactwa ani chorób.
  - Dziękuję, chętnie skorzystam z twojej propozycji.
  Inaczej to wszystko trwałoby zbyt długo, a poza tym bywają gorze rzeczy niż zużyta woda do kąpieli. Na przykład smród jak ze starej frytkownicy."

Moje ogólne wrażenia po lekturze powieści są jak najbardziej pozytywne, choć to Magiczna gondola jest moją ulubioną. Motyw z utratą pamięci przez Sebastiana jest dla mnie trochę oklepany, bo spotkałam się z nim w innych książkach, dlatego myślę, że autorka mogła wymyślić coś bardziej oryginalnego.

Książkę czytało mi się z przyjemnością, spędziłam z nią mnóstwo zabawnych chwil. Dlatego wszystkim fanom twórczości Evy Voller oraz tym, którzy jeszcze nie czytali tej serii z czystym sumieniem mogę polecić. Jeśli chcielibyście się przenieść w czasie, ale tego nie potraficie, to lektura tej powieści na pewno Wam to ułatwi.

Ocena: 8/10


Poza czasem:
Magiczna gondola ׀ Złoty most  ׀ Ukryta brama

16 komentarzy:

 1. czytałam - bardzo dobra jak dla mnie książka - wciąga, zaciekawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze przyjemności z tą serią, ale czas to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 3. Magiczną gondolę bardzo bardzo chcę przeczytać, bo właściwie nie czytałam o niej czegos niepochlebnego :D Więc na tę też mam ochotę ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz częściej spotykam się z tą książką...
  Może to znak, bym w końcu ją przeczytała ? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Równie ciekawa, jak część poprzednia. Czekam teraz na tom 3, ostatni? Już nie wiem czy to trylogia, czy nie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiem jak to jest z tymi tomami, ale także czekam:)

   Usuń
 6. Magiczną gondolę miło wspominam, więc i po tę część sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie tę również będziesz miło wspominać;)

   Usuń
 7. Jestem bardzo ciekawa tej książki ; D

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsza część była taka sobie;/ Spodziewałam się czegoś lepszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam jakiś czas temu twoją recenzję i utkwiła mi w pamięci właśnie dzięki temu, że nie wypowiadałaś się o tej książce zbyt pozytywnie;)

   Usuń