piątek, 22 marca 2013

Sally Bedell Smith - Portret monarchini: Elżbieta II

Autor: Sally Bedell Smith
Tytuł: Portret monarchini: Elżbieta II
Oryginalny tytuł: Elizabeth the Queen. The Life of a Modern Monarch
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 575
Rok wydania: 2012
Stosik: 2/2013Elżbieta II. Gdy tylko usłyszymy te słowa, przychodzi nam na myśl starsza pani, która zasiada na tronie jednego z najpotężniejszych państw na świecie. Kojarzymy ją z telewizji, prasy czy Internetu i zastanawiamy się, jak ona znosi ciągłą presję społeczeństwa i mimo podeszłego wieku nieustannie jest w stanie stać na czele Wielkiej Brytanii. Myślę, że większość z nas wie o niej tak naprawdę niewiele, nasza wiedza opiera się głównie na tym, co zobaczymy na ekranie telewizorów. Dziś przedstawiam Wam książkę, która całkowicie odmieni Wasze zdanie na temat tej postaci i sprawi, że będziecie znać ją o wiele lepiej.

Sally Bedell Smith stworzyła ogromne kompendium wiedzy na temat królowej. Poznajemy tu całe jej życie - od momentu, w którym stała się przypuszczalną następczynią tronu, po tym, gdy jej wuj abdykował, a ojciec niespodziewanie został królem. Jerzy VI chciał przygotować córkę na objęcie tronu w przyszłości, aby nie znalazła się w takiej sytuacji jak on: nieprzygotowany do władania państwem. To jego brat czynił tę powinność i nikt nie spodziewał się, że sytuacja ulegnie zmianie. Tak więc młoda Elżbieta pobierała lekcje, ucząc się tak naprawdę wszystkiego, zadziwiając wszystkich swą inteligencją i dojrzałością. Ludzie z jej otoczenia wiedzieli, że w przyszłości będzie doskonałą władczynią.

"Elżbieta II zakochała się jako trzynastolatka już w pierwsze popołudnie spędzone z osiemnastoletnim księciem Filipem, uderzająco przystojnym, lecz biednym jak mysz kościelna oficerem brytyjskiej marynarki w trakcie szkolenia. Osiem lat później pobrali się. I ile wszystko inne w życiu Lilibet, zostało zaplanowane, o tyle tę najważniejszą decyzję podjęła samodzielnie, i to wbrew życzeniom matki."

Razem z autorką mamy okazję prześledzić życie tej niezwykłej postaci, poznać mnóstwo ciekawostek dotyczących jej osoby, których nie znajdziemy na Wikipedii. Możemy zajrzeć przez dziurkę od klucza i podejrzeć bardzo prywatne chwile królowej. W moim odczuciu Sally Bedell Smith to osoba zafascynowana Elżbietą II, poświęciła niezliczoną ilość godzin na pozyskiwanie wielu cennych i szczegółowych informacji.

"Clarissa Eden, wdowa po sir Anthonym Edenie, drugim premierze za panowania Elżbiety II, nie mogła się nadziwić, że królowa potrafi siedzieć prosto z plecami nie dotykającymi oparcia krzesła. I to godzinami. Umiejętność tę posiadła bardzo wcześnie, instruowana przez matkę, że prawdziwa dama nigdy nie opiera się plecami o krzesło."

Nie jestem specjalistką od tego typu literatury, przyznaję, że po biografie prawie wcale nie sięgam. Jednak według mnie ta książka jest niezwykle profesjonalna, pozwala wyrobić nam sobie zdanie na temat monarchini i stwierdzić, że Elżbieta II to normalny człowiek mający swoje odczucia, potrzeby, zainteresowania. To kobieta, która przez tyle lat rządzi państwem wciąż stojącym na czele w Europie i na świecie.

Jest jednak pewna rzecz, do której mogłabym się przyczepić. A mianowicie irytowała mnie zbyt duża ilość cytatów, które nieraz zajmują większą część strony. Rozumiem, iż autorka przedstawiając fragmenty wypowiedzi wielu ludzi znających królową osobiście chciała potwierdzić słuszność swojego tekstu, ale jak dla mnie w tym przypadku świetnie sprawdziło się powiedzenie: "Co za dużo, to niezdrowo".

Mam nadzieję, że zachęciłam Was choćby do przejrzenia tej publikacji w księgarni, bo naprawdę warto. Jej oprawa graficzna jest cudowna, pełno w niej zdjęć z różnych okresów życia królowej. Wielokrotnie je przeglądałam i czułam się, jakbym oglądała obrazki z wielu prywatnych chwil władczyni. Dzięki tej książce wiele dowiedziałam się o Elżbiecie II, więc sądzę, że to obowiązkowa lektura dla wielbicieli tej postaci.

Ocena: 9/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję:

6 komentarzy:

 1. Bardzo interesuję się monarchią brytyjską i poluję na książki o tej tematyce.
  Prawda jest taka, że większość osób uważa Elżbietę II za nudną, konserwatywną królową, która równie dobrze mogłaby nią być w XXIw., jak i w XVIII. A rzeczywistość jest trochę inna, czego przykładem może być właśnie historia jej miłości do księcia Filipa :-)
  Będę wypatrywać tej książki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Twoją opinią. Ta książka udowadnia, że Elżbieta II jest nowoczesną kobietą;)

   Usuń
 2. Masz farta, że miałaś okazję przeczytać tę książkę, ja mam na nią wielką ochotę ;) Ostatnio częściej czytam biografie, z tym że ludzi związanych ze sportem, a chciałabym przeczytać też historie o innych interesujących postaciach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ochotę na tę pozycję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym tę książkę, bo postać Elżbiety II jest bardzo interesująca :)

  Hmm, w zasadzie nie wiem, o ile książek można poprosić; ja poprosiłam o dwie i Pani z wydawnictwa mi je przysłała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy tytuł, lubię brytyjską rodzinę więc chętnie kiedyś w przyszłości się z nią zaznajomię;)

  OdpowiedzUsuń